İnternet işlerimizi kolaylaştıran bir çok çözüm sunmakta ve bizi kendisine daha fazla bağımlı hale getirmektedir. Artık bankada gişe görevlisiyle yaptığımız işlemler -belki daha fazlasını- internet bankacılığı ile yapabiliyoruz. Şirketler ise çok önemli verilerine, çalışanları kilometrelerce uzakta olsalar dahi bağlanabilmeleri için sunucuları kullanarak erişime izin veriyor ve işlemleri rahatlıkla yapabiliyor. İşte bu noktada internet korsanlarının hedefi haline geliyoruz…

Oba Bilişim Siber Güvenlik
Siber Güvenlik Hizmetleri

Oba Bilişim olarak sizi ve verilerinizi internet korsanlarına karşı koruyoruz. Şirket bilgisayarlarından gelen tehditlere karşı sunucunuzu korumaya alıyoruz, CryptoLocker  virüslerine karşı günlük yedekleme sistemlerinizi kuruyoruz.

Şahsi bilgisayarlarınızda ise bankacılık işlemlerinizi ve internet hesap bilgilerinizi güvenli tutmak için gerekli işlemleri yapıyor, antivirüs sistemlerinizi kuruyoruz.

Siber Saldırı Türleri Nelerdir ?

Yukarıda anlattığımız gibi, internet dünyasında bilgisayar ve haberleşme ağlarına yapılabilecek saldırılara karşı korunmalıyız. Peki nedir bu siber saldırı türleri ?

  • Yemleme (Pishing) : Banka hesaplarının en çok ele geçirildiği ve cryptolocker virüslerinin en çok bulaştırıldığı yöntemlerden birisidir. Yasal olmayan yollarla kullanıcının kişisel bilgileri ele geçirilir. Mesela internet korsanları, bankaların mail adreslerini taklit ederek sizi sahte bir giriş sayfasına yönlendirebilir ve kullanıcı adı, şifre gibi bilgilerinizi rahatlıkla ele geçirebilir.
  • Zararlı Yazılımlar (Virüsler, Truva Atı, Solucan) : Bilgisayara bulaşan virüsler kendilerini sistem dosyalarına enjekte eder ve siz bir sistem dosyasını kullanıyor gibi gözükseniz dahi, bilgisayarda girdiğiniz tüm verileri arka planda internet korsanlarına aktarabilir. Truva atı (trojan) ise internet kullanıcılarının kaynağını bilmediği dosyaları indirmesinden kaynaklanan bir sorundur. Mesela WinRar programının setupunu yayımlayıcısı bilinmeyen bir yerden indirirseniz, kötü niyetli kişilerin winrar klasörü altında yazdığı virüslere maruz kalabilirsiniz.